בלוג השמן והרזה – מדריך עוקף קלוריות

אכול פחמימות במינון זהיר-זעיר כמו תרופה רעילה-מועילה. כל מה שצריך לדעת על תזונה נכונה ומאוזנת ואיכות חיים.

ארכיון עבור ספטמבר, 2009

אהובי בנה לי בית

יום שני, 28 לספטמבר 2009
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

כשהבטחתי לרעייתי לבנות לה בית זימזמו  באוזני מילות השיר של משה שחר ומאיר נוי:

אהובי הבטיח בית לי לבנות

שנוכל בתוך הבית לחיות.

הבטחה מקיימים  וניגשתי למלאכה, אולם על מנת שהבית יעמוד נגד פגעי הטבע  נזכרתי במילות האזהרה בבית הבא של השיר:

אהובי בנה לי  בית  על  החול,

אך  לגור  בתוך הבית  מי  יכול?

לבית  יצוק על יסודות איתנים ועטוף בחגורות בטון שלא יתפוררו דרושה תערובת תקנית, שהיחס בין מרכיביה יקבע את חוזקה:  שליש חול, שליש חצץ ושליש מלט.  כך בניתי  את  הבית כדברי המשורר:

שהרעם לא ירעיד

והרוח לא ירקיד

והגשם לא ישטוף.

כמה בתים שניבנו בשכנותי נסדקו והתפוררו. וכל  כך  למה ?

מי שבנה את ביתו על החול

לגור בתוך הבית לא יכול,

כי חסך במלט, שהוא המרכיב היקר בתערובת.

צאן אדם (יחזקאל ל"ו פס' ל"ז ל"ח)

כשרכשתי עדר צאן והקמתי מכון תערובת לאביסת הצאן שאלתי את מדריך הצאן שליווה אותי, כיצד מרכיבים תערובת צאן? לפי  הרכב  גופה  של  הכבשה,  ענה  לי  המדריך  ומסר  לי  את  ספרו  של פרופ' אהרן בונדי "הזנת בעלי-חיים" (הוצאת מאגנס, האוניברסיטה העברית ירושלים 1982). הפרופסור לתזונת בעלי-חיים וביוכימיה בפקולטה לחקלאות ברחובות לימדני על פי טבלת השוואה בין הרכב כבשים והרכב בני-אדם שקיימת זהות בין הרכב כבשה והרכב אדם.

משקלה של הכבשה זהה למשקל אדם מצאתה מן הרחם ועד בגרותה. כ-3 עד 4 ק"ג משקל השגר, ומשקלה של כבשה בוגרת נע בין 63-70 ק"ג. צריכת המזון של כבשה בוגרת כצריכת אדם – 1 טונה לשנה, והיא צורכת אותם אבות המזון, אותם הויטמינים, אותם המינרלים ואותם יסודות קורט שצורך האדם. הרכב הכבשה דומה להרכב האדם באחוזי המים, החלבון, השומן והאפר. תפריטה היומי של הכבשה לקיום הגוף אינו עולה על 2000 קלוריות. הכבשה  מקשיבה  לגופה  ונענית  לצרכים  האמיתיים שלה. מבקשת מזון, אבל לא בכמויות מסחריות.

דיאטה מאוזנת באדם ובצאן משקפת את הרכב הרקמות, דהיינו היחס בין השרירים והשומן ומבטאת מצב של שמירה קפדנית על הרכבו התקין של הגוף, כמו שהטבע התכוון. עיון בטבלת ההשוואה בין הרכב אדם וכבשה מצביע על התמעטות השריר והעצם (אפר) של הכבשה השמנה כתוצאה מעודפי פחמימות.

החלבון הוא החומר היסודי בתא החי והצומח ומשום כך הוא המרכיב החשוב ביותר בכל החומרים הביולוגיים. החלבון הוא היקר במרכיבי המנה. בניגוד לאנרגיה, הנאגרת ברקמות השומן, אין בגוף עתודות חלבון, ומחסורו מתבטא בפירוק השריר, הפוגע מאד בכבשה ובתיפקודה, והוא הדין באדם.

כשחסכתי בחלבון היקר חשתי היטב בתיפקודה הלקוי של הכבשה בגלל עודפי הפחמימות, וכשלא נשמרתי חשתי היטב את עודפי הפחמימות שניפחו את גופי ופגעו בתיפקודו.

הרכב גופו של האדם עפ"י פרופ' אהרן בונדי באחוזים הוא כדלהלן:

מים 59% , חלבון 18% , שומן 18% , אפר 4.3% .

גוף האדם הוא מכונה משוכללת ולא יצרוך מעבר לצרכיו אף אחד מהמרכיבים הנ"ל אם לא ישבשו את מערכותיו בעודפי פחמימות.  60 גרם פחמימות ליום חובה מינקות, ובבגרות לכל ק"ג משקל תיקני 1 גרם פחמימות . אם טבלת השקילה קובעת שמשקלך 70 ק"ג – 70 גרם פחמימות זו הקצובה היומית שלך. אל תדאג לשומן ולחלבון כי הגוף לא בנוי לספוג אותם מעבר לצרכיו אם לא יהיו ארוזים בפיתה, בלחם או בכל סוג של פחמימה .

החלבון הוא חומר הבניין של תאי הגוף, כמו שהמלט הוא חומר הבניין של הבית. עודפי פחמימות מפחיתות את החלבון ומערכות הגוף נחלשות ונשחקות לבלתי יכולת לייצר חלקי חילוף.

"כל מה שאין בו פחמימות הוא לכאורה מותר" קובעת ד"ר איריס שי, דיאטנית קלינית וחוקרת תזונה ומחלות כרוניות, על פי מימצאי המחקר הבינלאומי שנערך בקריה למחקר גרעיני בראשותה.  "הרמה המינימלית שאנחנו צריכים לתפקודי הגוף השונים היא בין 50-60 גרם פחמימות ליום", קובעת ד"ר איריס שי.

מי יצילנו מרעב?

"השמן והרזה – מדריך עוקף קלוריות" וניספחיו הוא ספר דק למי שרוצה להיות דק/ה.

הספר מחזיק 50 מתכונים נטולי פחמימות או בעלי תכולת פחמימות זעומה שאוכלים בלי חשבון.

בנוסף יש בספר 31 מתכונים מעוטי פחמימות שמתוכם תוכלו לקושש את קצובת הפחמימות היומית המתאימה למשקל הגוף לפי טבלת השקילה.

כל 81 המתכונים הם מנכסי מטבחה של רעייתי האהובה נאוה, שמטעמיה שואבים מתוכי אנחות גדולות של הנאה. ממליץ שתטעמו, ואם תרזו אין זו אגדה.

להשגת הספר וניספחיו התקשרו לטל. 057-5811409

לא על הלחם לבדו יחיה האדם, אלא גם על המאדאם

יום רביעי, 09 לספטמבר 2009
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

 

 

"שלושה דברים מרחיבין דעתו של האדם, אלו הן: דירה נאה ואשה נאה וכלים נאים" (ברכות נ"ז ב')

מוקדש לרעייתי היקרה נאוה שמתחזקת אותי בתבשיליה החכמים, שמרחיבים את דעתי ומעניקים לי מיצמוצי-נחת שני עשורים רצופי אהבה, שבע ושבע-רצון על המשקל היציב ובמלתחה השמורה לצעירים:

לחצו: באהבה בת חצי-מאה לנאוה בת השבעים ושלוש


Dreamhost review