בלוג השמן והרזה – מדריך עוקף קלוריות

אכול פחמימות במינון זהיר-זעיר כמו תרופה רעילה-מועילה. כל מה שצריך לדעת על תזונה נכונה ומאוזנת ואיכות חיים.

ארכיון עבור מאי, 2010

חרמות ונידויים על הדיאטה דלת הפחמימות

יום שישי, 28 למאי 2010
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

זוהי קבלת הפנים לגולשים המחפשים בגוגל מידע על הדיאטה דלת הפחמימות. הרבה ספיקות ותמיהות והתראות ושאלות מיתממות שלא באמת מחפשות תשובה:

האם הדיאטה היא טובה? האם היא עניין של אופנה, או שהיא הדיאטה הטובה מכולן? דיאטה דלת פחמימות מדכאת לטווח ארוך, טוענים חוקרים באוסטרליה. פעילות גופנית ותזונה מאוזנת ממליצים המומחים ולא נותנים תשובות ברורות. היכן לשון המאזניים? אילו אבות מזון מניחים על כל אחת מכפות המאזניים? הכול עמום ומעורפל. מקהלת רקע של שוללי הדיאטה דלת הפחמימות מקבלת את פניו של הציבור הרחב והשמן המחפש מזור למצוקתו ומחקר שהיה או לא היה קובע: "דיאטה דלת שומן טובה יותר לטווח הארוך", אבל ההיסטוריה בת ארבעה עשורים של דיאטה זו היא הביוגרפיה של הציבור הרחב והשמן.

אחר כך באה נחמה פורתא: STAMED מרכז הרופאים המומחים מציג מחקרים שהניבו תוצאות טובות בדיאטה דלת פחמימות, אבל בהסתייגות, בגלל אורכם של המחקרים שנמשכו 24 חודשים בלבד.

מקץ עשרים שנה של קצובת פחמימות מדודה אצלי הכול בסדר ואשריי שלא שעיתי להסברים מלומדים שניסו לפרק לי את המוח לרמה מולקולארית בניסיון לפמפם לי מזון עתיר פחמימות מרגיע, טעים וממכר. הצלחה או כשלון בשפת הדיאטה נשקלים בקילוגרמים ועודף המשקל הכולל בישראל על פי נתוני משרד הבריאות ב-2004 היה כ-30,000 טון ("ידיעות אחרונות" 11.3.2004). בינתיים חלפו שש שנים מאז הסקר וכבר לא סופרים את עודפי הטונות שאוכלוסיית ישראל סוחבת עליה בממדים אינפלציוניים, וגם את חולי הסוכרת הפסיקו לספור כשהגיעו למיליון .

המחלוקת בין חסידי הדיאטה דלת השומן ובין חסידי הדיאטה דלת הפחמימות מבטאת את הויכוח בין הווטרינריה ובין הקרדיולוגיה.

פירמידת המזון של משרד החקלאות האמריקאי היא חסידת הדיאטה דלת השומן ועתירת הפחמימות, והקרדיולוגיה מסלקת מהצלחת את הקמח ואת הסוכר, כמפורט במאמרי מיום 4.2.2010 תחת הכותרת "אם אין קמח אין כרס".

בינתיים מנצחים כוחות השוק והאמריקאים לא טועים גם כשהם לא צודקים. את התוצרת החקלאית שלהם חייבים למכור By hook or by crook .

big-brother-is-watching-you.jpg

לחץ על התמונה להגדלתה

"וחג שבועות תעשה לך ביכורי קציר חיטים" (שמות ל"ד כ"ב)

יום ראשון, 16 למאי 2010
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

חג שבועות מוזכר במקורותינו כחג הביכורים וחג מתן תורה, ועל פי המסורת חל יום הולדתו של דוד מלך ישראל בחג שבועות וכן גם מועד פטירתו. בהקשר זה נקראת מגילת רות בחג שבועות. רות היתה סבתא רבתא של דוד כמתואר בסוף המגילה.

אולם ראשיתה של המגילה בבצורת ורעב בשדות בית-לחם "וילך איש מבית-לחם יהודה לגור בשדה מואב, הוא ואשתו ושני בניו. ושם האיש אלימלך ושם אשתו נעמי ושם שני בניו מחלון וכליון…." (רות א א-ב).

מדורת השבט

מגילת רות מקפלת בתוכה ערכים של אהבה והקרבה, חסד וחמלה, אלמנות ושכול, עוני מרוד, אהבת-אדם ואהבת-הארץ, עבודת-אדמה ועבודת אלוהים, ואנוכי עבדכם הוספתי קיסם למדורה.

סיפור העלילה מתרחש בין שדות בית-לחם השדופים מחמת הבצורת ובין שדה מואב השוכן בארץ פוריה המצמיחה רוב תבואות ומרעה דשן. ארץ מקנה אשר ממנה השיב מישע מלך מואב הנוקד מס למלך ישראל   "מאה  אלף  כרים  ומאה  אלף אילים צמר"    (מלכים ב ג,ד). מואב עשירה במי נחלים ומקבלת גשמים יותר מארץ יהודה שממולה, וכך קרה לא פעם שבמואב היתה שנת שובע, וביהודה היתה בצורת ותושביה עברו לגור בשדה-מואב. כך עשו אלימלך ונעמי מבית לחם יהודה בהיות רעב בארצם.

במקרה שלפנינו לא מדובר בהגירה המונית מחמת הבצורת אלא במשפחה בודדת שהלכה אחר המיית בטנה לארצם של אנשים גרגרנים ומדושנים ולא הסתפקה במועט כנהוג בשבט יהודה בימים ההם.

ההתבדלות מחוקי העמים השפיעה על מבנה המשפחה היהודית העתיקה, וגם על המטבח והמלתחה. מידות גדולות לבשו המואבים, שלא היו בררנים בהרגלי אכילה ופני האומה המואבית היו כהיקף המותניים של מנהיגיה. עגלון מלך מואב היה  "איש בריא מאד" (שופטים ג יז) ומידגם מייצג של האומה המואבית השמנה משתקף בספר שופטים ג כ"ט: "ויכו את מואב בעת ההיא כעשרת אלפים איש, כל שמן וכל איש חיל".

אין תימה שאלימלך ושני בניו, מחלון וכליון, ספו במגיפת-ההשמנה שפקדה את  מואב והותירה אחריה מצבת זכרון לעם שנכחד מהשמנת-יתר.                           נעמי מתגלה כאשה אחראית וחזקה, אוהבת את כלותיה והן משיבות לה אהבה, תכונה נדירה בין כלה וחמותה, ורות רואה בה מודל חיקוי לענווה ומחפשת דרך חיים שונה:  "ורות דבקה בה… אל אשר תלכי אלך, ובאשר תליני אלין, עמך עמי ואלוהיך אלוהי. באשר תמותי אמות ושם אקבר, כה יעשה לי ה' וכה יוסיף כי רק המוות יפריד ביני ובינך".

השיבה משדה-מואב לשדות בית-לחם

שתי הנשים מגיעות לבית-לחם בתום מסע רגלי מפרך, מהלך שלושה-ארבעה ימים ומתקבלות באהבה ובחמלה . עשר שנות בצורת לא הותירו חותמן בשבט עובדי האדמה החרוצים, כורמים ויוגבים המוציאים את לחמם מן הארץ בזיעת אפם וניזונים בשנים שחונות מזמרת הארץ שאגרו לשעת חירום כפי שלמדו מהאבות המייסדים:  "והרעב כבד בארץ… קחו לכם מזמרת הארץ בכליכם והורידו לאיש מנחה. מעט צרי ומעט דבש, נכאת ולוט, בטנים ושקדים" (בראשית מ"ג א-יא). אבותינו ידעו לשמר דבלים וצימוקים ותמרים, גבינות קשות ומרקחות שסיפקו את צרכיהם הבסיסיים מבלי להיות מזי-רעב גם בשנות בצורת.

נימוסי השולחן של רות המואביה

רות המואביה עמדה במבחנים קשים על מנת להסתפח לעם ישראל.  היא היתה רעבה בבואה ללקט בשדהו של בועז, אבל לא היתה רעבתנית: "ותאכל ותשבע ותותר" (רות ב יד), תכונה שלא ניתן לייחסה לעם המואבי הגרגרן שאכל מכל הבא לפה כלחוך השור ולא הותיר פירור אחד בתום ארוחתו.

ההשקעה הגנטית של רות ובועז (רות ד  יג,כא,כב)

"ויקח בועז את רות ותהי לו לאשה…. ובועז הוליד את עובד, ועובד הוליד את ישי, וישי הוליד את דוד".

ודוד אדמוני עם יפה-עיניים, יודע נגן ונעים זמירות ישראל, ולו יאתה המלוכה.

זאב, זאב!!!

יום חמישי, 06 למאי 2010
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

יום אחד סקרתי את האוכלוסיה המתרחצת בחוף ת"א וגיליתי שאני חולק עם רוב המתרחצים בעיה משותפת: האוכל שירד במורד הגרון נשאר לנוח בגוף ולא ממהר להתפנות.

בדיקה מעמיקה בספרות המקצועית העלתה מימצאים שונים ומשונים באשר לדיאטה דלת שומן לעומת דיאטה דלת פחמימות, אולם לא מצאתי נתונים סטטיסטיים המעידים על פגיעה כלייתית כתוצאה מדיאטה דלת פחמימות. לפיכך שמתי נפשי בכפי ואימצתי קצובת פחמימות מדודה המבוססת על 1 גרם פחמימות ל-1 ק"ג משקל גוף תקני ותוך ארבעה חודשים נשלו ממני 20 ק"ג. גם הדיאטנים והתזונאים לא הציגו נתונים סטטיסטיים באשר לפגיעה כלייתית כתוצאה מדיאטה דלת פחמימות. הם הודו בהישגיה המרשימים של דיאטה זו בטווח הקצר, אבל הפגיעה בכליות צפויה להתרחש בטווח הארוך, כך ניבאו, כך למדו.

"ההגבלות שבדיאטה דלת פחמימות סותרות את כל מה שאנו יודעים על שיפור הבריאות ומניעת מחלות באמצעות אכילה נכונה" (ארגון הדיאטנים האמריקאי).

בחג השבועות הבא עלינו לטובה ולברכה ימלאו לי שבעים ושמונה שנה ולקצובת הפחמימות המדודה, פרי פיתוחי, ימלאו עשרים שנה, ועם הצלחה לא מתווכחים. עשרים שנה עודפי הפחמימות הפכו לצרה של אחרים. אני לא בסרט הזה. כל בוקר אני נשקל על מנת לוודא שמשקל גופי לא השתנה מיום האתמול ויש לי סיבה טובה לחייך מול הראי, שמחזיר לי חיוך רחב ועושה לי את היום.

מהי דיאטה?

דיאטה היא ויתור על ארוחות שחיתות, ויתור על ריגושים וסיפוקים רגעיים, על מנת לשמר לטווח הארוך את מערכות הגוף ולגונן עליהן מפני פגיעה כלייתית, סוכרת, לחץ-דם, שומנים בדם ושאר תחלואים שמקורם בצלחת.

על מנת לחדש את רישיון הנהיגה המזדקן  שלי מחובתי להציג בפני רשות הרישוי אחת לשנתיים אישורים רפואיים בדבר בריאותי התקינה. המחלה היחידה שהתגלתה אצלי היא מחלת האהבה לרעייתי המתוקה, שתבשיליה החכמים מעניקים לי שעות של מיצמוצי  נחת, שומרים על כליותי שלא יפגעו ועל לבי שימשיך להיות רצוף אהבה ולא רצוף מעקפים.

STARMED מרכז הרופאים המומחים מדבר בשבחה של דיאטה דלת פחמימות ומציין שיש לדיאטה זו השפעה טובה על שינוי פרופיל השומנים בדם תוך ירידה במשקל. אף מילה על סכנה לפגיעה בכליות.

קצובת פחמימות מדודה, 1 גרם פחמימות לק"ג משקל גוף תקני, מינימום 60 גרם פחמימות, מבטיחה נפש בריאה בגוף בריא ואני לא לבדי בדעה זו.


Dreamhost review