בלוג השמן והרזה – מדריך עוקף קלוריות

אכול פחמימות במינון זהיר-זעיר כמו תרופה רעילה-מועילה. כל מה שצריך לדעת על תזונה נכונה ומאוזנת ואיכות חיים.

ארכיון עבור אפריל, 2010

בולבוסים ובולמוסים סביב למדורה

יום שישי, 30 לאפריל 2010
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

"820 טון תפוחי-אדמה ייצלו במדורות ל"ג בעומר" ("ידיעות אחרונות" 27.4.10 ).

"500 אלף טון תפוחי-אדמה נאכלים בישראל בשנה" (שם).

100 גרם תפוחי-אדמה צלויים או אפויים מכילים 20 גרם פחמימות. 820 טון תפוחי אדמה שיאכלו החוגגים סביב המדורות בל"ג בעומר הקרוב ייאגרו בתוכם 16,5 מיליון גרם פחמימות בלילה אחד.

500 אלף טון תפוחי-אדמה נאכלים בישראל בשנה ו"תורמים" לאוכלוסייה מאה מיליארד גרם פחמימות שמתנחלות בכל מקום פנוי בגוף. קודם בקיבה, אחר כך בירכיים, אחר כך באחוריים וכשצפוף מאוד מתנחלות הפחמימות בכבד ובדפנות העורקים ובפקודת הלבלב התאוותני דורשות עוד ועוד תפוחי-אדמה ושאר פצצות-מיצרר פחמימתיות.

כל דיאטנית הגונה תזהיר אתכם מפני צריכת-יתר של תפוחי-אדמה הטומנת בחובה סכנה לחלות בסוכרת מסוג 2 . אבל אם לא תגזימו, מבטיחה הדיאטנית מזון עשיר בויטמינים ומינרלים וסיבים תזונתיים, כי תפוח-אדמה הוא דל שומן ודל קלוריות, מונע מחלות לב, מחזק את העצמות ומסייע בהשמדת תאים סרטניים. אף מילה על הפחמימות והכמות אינה מוגדרת, כי בפירמידת-המזון האמריקאית-ישראלית "עדיין אין הגדרה מבוססת של גודל המנה למזונות השונים".

קצובת פחמימות מדודה

בהתאם למימצאי המחקר הבינלאומי שנערך בקמ"ג בראשותה של ד"ר איריס שי וזכה לפרסום בעיתון המדעי היוקרתי "ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין", יצאו מהצלחת כמרכיב עיקרי ומרכזי – לחם, תפוחי-אדמה ואורז. וזה דברה של ד"ר איריס שי, דיאטנית קלינית וחוקרת תזונה ומחלות כרוניות:

"בניגוד לדיאטות בהן נדרשים חישובים, הדיאטה דלת הפחמימות היא מאוד פשוטה, כי הפחמימות יורדות לרמה מינימאלית, וכל מה שאין בו פחמימות הוא לכאורה מותר, כך שמי שעושה את הדיאטה הזו, לא צריך להסתובב כל היום עם מחברת ועט. הרמה המינימאלית שאנו צריכים לתפקודי הגוף השונים היא בין 50 ל-60 גרם ליום".

באמצעות חמישים ושתיים  מילים ברורות ורהוטות הפכה ד"ר איריס שי את הפירמידה, הציבה את תפוח-האדמה הלוהט במקום הראוי לו, קבעה סייג למינון הפחמימות, עשתה כבוד לדיאטה דלת הפחמימות והסירה את החשש מפגיעה עתידית בכליות שמנבאות רוב הדיאטניות לחסידי הדיאטה דלת פחמימות.

צריכת בשר בקר בישראל

107 אלף טון בשר בקר צורכת אוכלוסיית ישראל בשנה. 14.5 ק"ג לנפש. הישראלי צולה במנגל 3-4 ק"ג בשר באירוע, כמו יום העצמאות וכד' ("ידיעות אחרונות" 18.4.2010 ).

מהו תפריט מאוזן?

107 אלף טון בשר בקר שהוא חלבון מן החי, נדחק על ידי 500 אלף טון תפוחי-אדמה עתירי פחמימות וכך מופר האיזון בגוף האדם לטובת המזון האנרגטי ולרעת אבני הבניין של תאי הגוף המצויים בחלבון.

טול מהישראלי את הפיתה וכמות הבשר שיטרוף תקטן בשיעור ניכר. הישראלי משמין בגלל הפיתות שבהן ארוז הבשר. לפחות מחצית מכמות הבשר היתה נותרת במקרר בלא הפיתות, כי בשר אינו דורש בשר, אבל פיתות דורשות פיתות ותפוחי-אדמה דורשים תפוחי-אדמה, לחם דורש לחם, תירס דורש תירס, אורז דורש אורז וכל שאר המזונות עתירי הפחמימות פותחות מגה-תיאבון ומפירות את האיזון בגוף האדם שהרכבו הטבעי הוא כדלהלן:

59% מים 18% חלבון 18% שומן 4.3% אפר. זאת מצאתי כתוב בספרו של פרופ' אהרן בונדי "הזנת בעלי-חיים" (טבלת השוואה בין הרכב כבשים והרכב בני-אדם באחוזים), וכך הצלחתי לעמוד על צפונותיו של גוף האדם מבפנים וצימצמתי את הפחמימות בתפריטי היומי לשיעור של גרם אחד לק"ג משקל גוף על מנת שישתווה לגרם אחד חלבון שהגוף יודע לצרוך  בעצמו בהתאם למשקל גופו, אם לא יאביסו אותו בפחמימות.

קרא את ספרי "השמן והרזה – מדריך עוקף קלוריות" המחזיק 82 מתכונים טעימים ובריאים שיגמלו אותך מהתאווה למוצרי קמח וסוכר ושאר מזונות עתירי פחמימות, מחוללי הסוכרת, הבולימיה, מחלות הלב ושאר התחלואים שמקורם בהתמעטות החלבון בגלל עודפי השומן שיוצרות הפחמימות.

לרכישת הספר התקשרו לטל. 057-5811409

האם הדיאטה הקלאסית על סף הכחדה?

יום שלישי, 20 לאפריל 2010
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

ארבעה עשורים של עבודה מובטחים לדיאטנים אם המוסדות להשכלה גבוהה יבצעו פניית-פרסה בתוכנית הלימודים המבוססת על הרבה מאוד ספורט לאיזון הרומן עם האוכל. 1 ק"מ לכל סופגניה. אבל במדינה הנלחמת על קיומה 62 שנה, מעולם לא עמדה מגיפת ההשמנה על סדר-העדיפות הלאומי.

ומכיוון ששיטתי אינה עולה בקנה-אחד עם הדיאטה הקלאסית אני רואה בכל קרדיולוג הגון בוחן כליות ולב, תואר שהחזיקו בו כל יועצי התזונה המוסמכים במשך ארבעה עשורים.

בלא סוכר ובלא קמח, כך ד"ר אילן קיציס, קרדיולוג בכיר באיגוד הקרדיולוגי בישראל וזו אכן פניית-פרסה תזונתית ופריצת דרך למיגור מגיפת ההשמנה. בקבוצה הטיפולית לשינוי דפוסי אכילה www.gdolot.com אין עוגות, שוקולד, וופלים, גלידות, מיצים וסירופים ממותקים, לחמים, בורקסים, פיצות, פסטות, סנדוויצי'ם, בייגלך, מלוואח, דגנים (קורנפלקס מכל סוג), פתיתים, איטריות, בורגול, קצפת מתוקה, ריבות, חטיפים, סוכריות, פירות מיובשים, מעדני חלב ממותקים למיניהם, קומפוטים, ליקרים, במבה, ביסלי ועוד ועוד פצצות-מיצרר פחמימתיות שמפמפמת הדיאטה הקלאסית לציבור הרחב והשמן.

פירמידת המזון האמריקאית-ישראלית אינה רלוונטית בלא סוכר ובלא קמח. "פירמידת המזון תוכננה למען תעשיית המזון", כך ד"ר מריון נסל, יו"ר המחלקה ללימודי תזונה ומזון באוניברסיטת ניו-יורק.

מתירנות קולינרית

"אל תמנעו מעצמכם ומילדיכם מזונות אהובים, גם אם הם לא בריאים.  החליטו כי יום אחד בשבוע מותר לכל המשפחה לחטוא במאכל אהוב – בורקס, פיצה, פלאפל או כל מזון אחר. אם תמנעו מעצמכם לחלוטין מזונות אלה, תפתחו אליהם כמיהה שתכשיל אתכם בשמירה על תזונה נכונה לאורך זמן." ("זמנים בריאים", "ידיעות אחרונות" 4.4.2010 ).

בהמשך הכתבה הנ"ל מצאנו המלצות על צריכה מועדפת של לחם מלא, פסטה מלאה, קוסקוס מלא, אורז, כוסמת, פיצה, חטיף אנרגיה, ריבה, פירות יבשים, תפוחי-אדמה – כמעט כל תכולת בסיס פירמידה-המזון האמריקאית-ישראלית  עתירת הפחמימות.

החטא ועונשו

כל בר-דעת ייטיב להבין שלמתירנות הקולינרית יש מחיר כבד.  עודף משקל מטיל עומס רב על המיפרקים ומעלה באופן משמעותי את הסיכוי לחלות במחלות כגון: יתר לחץ-דם, סוכרת, מחלות-לב וכלי-דם, סוגי סרטן מסויימים, כאבים בחלקי גוף שונים, לרבות כאבי-גב וכאבי-כתפיים. נבואת ישעיהו כ"ב י"ג "אכול ושתה כי מחר נמות" אינה איום סרק.

"קרוב אליך הדבר מאד. בפיך ולבבך לעשותו" (דברים ל' י"ד)

הכל כלול בספרי "השמן והרזה – מדריך עוקף קלוריות", ספר קצר באורך מלא המכיל 82 מתכונים בעלי ארומה שמיימית וטיפים להפחתת משקל בשיעור של 5 ק"ג בחודש. להשיג בטלפון 057-5811409 .\

מה משמין יותר – שומן או פחמימות?

יום חמישי, 08 לאפריל 2010
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

במשפט-שדה מהיר חרצנו את משפטה של הפחמימה כנאשמת מרכזית במגיפת ההשמנה וזיכינו את השומן מהנימוקים הבאים:

השומן הוא אמנם בעל ערך קלורי גבוה פי  2.4 מהפחמימה, אולם להגנתו ייאמר כי הוא אוייב רק מן הטעם האריתמטי, כלומר רק בחישוב על הנייר.

הפחמימה היא אוייבת מן הטעם הקולינרי, ממש בצלחת, והיא לבדה אחראית לסכנה הבריאותית הנובעת מהפגזת תאי הגוף באינסולין וירידה  דרסטית ברמות הסוכר בדם.

השומן יסרב להחליק במורד הגרון אם לא יהיה ארוז בעיסה עתירת פחמימות. אם לא יתנו לו פיתה או באגט, או לחם, או לחמניה או כל סוג של מאפה, השומן יעדיף להישאר במקרר או בבקבוק.

שילוב קטלני של פחמימות ושומן רווי רק מחמיר את הסכנה הבריאותית, שתחילתה בהיפוגליקמיה וסופה סוכרת והצטברות כולסטרול  בדפנות העורקים.

הפחמימה, מלבד היותה נשאית של השומן, היא עצמה הופכת לשומן ומתנחלת בגוף האדם ובמקום להתפנות דורשת עוד ועוד בפקודת הלבלב התובעני.

מסקנה: השומן מודע לערכו הקלורי הגבוה והוא נוהג באחריות רבה כלפי צרכניו . תרומתו לגוף האדם ניתנת במינון הטבעי המותאם לצרכי האדם.

הפחמימה היא אם כל חטאת. אינה מתחשבת בצרכי האדם ומחוללת בגופו מחלוקת בין הרפלקסים ובין ההגיון.

אין דיאטה אחת שמתאימה לכולם. האומנם?

על אף חילוקי הדעות הקוטביים בין יועצי התזונה, אם לשפוט על פי המיתוסים המנופצים בצאתו לאור של ספר דיאטה חדש המפריך  את קודמו, יש מכנה משותף המאחד את כל יועצי התזונה בדעה יצוקה בבטון: "לכל אחד ואחת מאיתנו יש צרכים אישיים יחודיים. אין דיאטה אחת שמתאימה לכולם".

הרמב"ם שעסק ברפואה מונעת לא ראה במדע ביזנס אלא אמצעי לסייע לנזקקים בהסברה ובהכוונה וכה אמר: (משנה תורה להרמב"ם, ספר המדע, הלכות דעות).

"לא יתאווה אדם אלא לדברים שהגוף צריך להם ואי-אפשר לחיות בלעדיהם".

"אכילה גסה לגוף כל אדם כמו סם המוות, והיא עיקר לכל החולאים הבאים על האדם, שאינם אלא מפני מאכלים רעים, או מפני שהוא ממלא בטנו ואוכל אכילה גסה, אפילו ממאכלים טובים."

"כל המנהיג עצמו בדרכים אלו שהורינו, אני ערב לו שאינו בא לידי חולי כל ימיו, עד שיזקין הרבה וימות, ואינו צריך לרופא, ושיהיה גופו שלם ועומד על בוריו כל ימיו, אלא אם כן היה גופו רע מתחילת ברייתו, או אם היה רגיל במנהג מן המנהגות הרעים מתחילת מולדתו, או אם תבוא מכת דבר או מכת בצורת לעולם".

ללמדך שלכל כלל יש יוצא מן הכלל. אוכלוסייה בעלת צרכים אישיים יחודיים היא חריגה על פי הרמב"ם וכלל הציבור אינו צריך רופאים אלא הסברה והכוונה כמתחייב מעקרונות הרפואה המונעת.

60 אחוזים מאוכלוסיית ישראל סוחבים  משקל עודף ולכל אחד מהם אכן יש צרכים אישיים יחודיים המסופקים להם בנדיבות בבסיס פירמידת המזון מבית-היוצר של משרד החקלאות האמריקאי המופקד על שיווקו של אסם התבואה הגדול ביותר על פני כדור הארץ. אכן אין דיאטה אחת שמתאימה לכולם, אבל פירמידת המזון מתאימה לכולם על דעת כל יועצי התזונה.

"פירמידת המזון הישראלית  מבוססת על עקרונות הפירמידה של משרד החקלאות האמריקאי" (ויקיפדיה).

צרכים אישיים יחודיים


Dreamhost review