בלוג השמן והרזה – מדריך עוקף קלוריות

אכול פחמימות במינון זהיר-זעיר כמו תרופה רעילה-מועילה. כל מה שצריך לדעת על תזונה נכונה ומאוזנת ואיכות חיים.

ארכיון עבור יוני, 2010

האם תוחלת החיים עלתה או ירדה?

יום שני, 28 ליוני 2010
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

"אנחנו חיים במדינה צעירה שלא חונכה להזדקן, לפיכך אנשים מתים בגיל חמישים ונקברים בגיל שמונים, ובין לבין הופכת איכות-חיים לנכות-חיים", כך כתבתי בספרי "השמן והרזה – מדריך עוקף קלוריות".

חיזוקים לדברי מצאתי באתר של ד"ר חיים סדובסקי, מחבר רב-המכר "לחיות עד מאה ועשרים – שאלה של החלטה".

"אין טעם לחפש דרכים להארכת תוחלת החיים. מה שחשוב הוא להימנע מקיצור החיים…אל תחפשו להאריך את תוחלת החים עם תרופות פלא. אפשר לחיות חיים בריאים עד מאה ועשרים. הכל תלוי במה שבני אדם מכניסים לפיהם או לא מכניסים… האם תוחלת החיים עלתה או ירדה? תוחלת החיים לא עלתה, כי אם ירדה.מה שעלה הוא הגיל היחסי של מרבית המתים…. עודף אלכוהול ומידה עצומה של לחם ומיני מזונות המבוססים על קמח בתזונתם של הרוסים מגבילה את תוחלת החיים שלהם ל-60 שנה…."

מסתבר שהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה סופרת את גילם של המתים לצורך קביעת תוחלת החיים של האוכלוסייה, לשמחת לבם של יצרני התרופות, הזוקפים לזכותם את הארכת חייהם של החולים הכרוניים, שמקור מחלותיהם בתזונה לקויה, כך סבור ד"ר סדובסקי. כאמור, תוחלת החיים של האוכלוסייה הרוסית היא 60 שנה בגלל עודף אלכוהול, שדינו כדין סוכר מעובד,  ומידה עצומה של לחם ומיני מזונות המבוססים על קמח.

"יותר משחיים אנו בזכות התרופות, חיים יצרני התרופות בזכותנו", זה המוטו המופיע בראש הפרק  הקרוי "הקשר בין הרגלי-תזונה ובין מחלות" בספרי "השמן והרזה", ובו יסופר על המיתאם הברור בין  תעשיית-הדיאטות ובין תעשיית המצבות. אנשים חופרים את קבריהם במו פיהם כתוצאה מאכילה מופרזת. מזלג הופך בידיהם לקלשון קבורה.

מי יאכילנו לחם רב ?

START WITH PLENTY OF BREADS

זו הכתובית המקורית המתנוססת מתחת לפירמידת המזון של משרד החקלאות האמריקאי ויש לה המשך: CEREALS, RISE AND PASTA . צונאמי של פחמימות בבסיס הפירמידה: לחם בלי הגבלה, דגנים, אורז ופסטה ממליץ משרד החקלאות האמריקאי לאכול כמקור אנרגטי לפעילות גופנית יומיומית, רצוי שלוש פעמים ביום.

פירמידת המזון הישראלית מבוססת על עקרונות הפירמידה של משרד החקלאות האמריקאי ובישראל עדיין אין הגדרה מבוססת של גודל המנה למזונות השונים. תפוס כפי יכולתך בהמלצת המימסד,

אין כל שוני בין אוכלוסיית ישראל ובין הרוסים המכלים את עצמם באלכוהול ובמידה עצומה של לחם ומיני מזונות המבוססים על קמח, ממש כמו שכותב ד"ר סדובסקי לעיל, ותוחלת החיים הופכת לנתון סטטיסטי חסר תועלת.

פירמידת המזון הישראלית החדשה אינה שונה במהותה מפירמידה זו, לבד משינויים קוסמטיים.

יום האב

יום שישי, 18 ליוני 2010
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

אם לשפוט לפי היקף מכירת הפרחים ביום האב, לא הרי יום האב כהרי יום האם, שכולו שופע פרחים בשלל צבעים, ונחילי אדם נושאים זרי-פרחים וממהרים להעניק אותם לנשותיהם או לאימותיהם שהיניקו אותם בילדותם. את האבא יינקו כשיגדלו. האב הוא בנקאי שהטבע ומי שמעליו העניק למשפחה, ולבנקאי לא נהוג להביא פרחים.

וכבר עמדו קדמונינו על כך, שפוחת והולך הדור, ואמר רבי יוחנן "טובה ציפורנם של ראשונים מכריסם של אחרונים" (יומא ט ע"ב).

ואף על פי כן, תפארת האב ברעייתו וביוצאי חלציו, שמרעיפים עליו אהבה רבה, והאהבה היא הדבר החשוב ביותר בחיים. חבל שלא מלמדים את המקצוע הזה במוסדות החינוך. וכשיוצאי חלציך מחבקים אותך בחום אתה נסוג אל הילדות ושואל את עצמך: מה קורה לילד שבתוכי. הילדות, כמה שהיא קצרה, היא לא דבר שאתה משאיר מאחור. היא תגיח פתאום מאיזו פינה, בהפתעה, בלי דעת מראש מהיכן צצה.

שלמי תודה ליוצאי חלצי שהעניקו לי איכות חיים והעלימו ממני את תאריך התפוגה.

ואלה שמות יוצאי חלצי שיבואו על הברכה:

אסנת, בתי הבכורה וראשית אוני.

עמית, הבן יקיר לי.

יריב ומירב תאומים טובי תואר.

גל נכדתי היפה בבנות.

ליאל, נכדתי היפהפיה.

אלעד, נכדי התלמיד המצטיין.

מושיק נכדי שהגיע למצוות ולמעשים טובים.

נדב, נכדי הממולח שבחבורה.

טל, נכדתי, אדמונית ויפת עיניים,

ולמלכה האם, נאוה רעייתי המתוקה, הפרח הנדיר ששקול כנגד כל זרי-הפרחים שהעניקו לה ביום האם.

לכייל את הלבלב

יום שישי, 11 ליוני 2010
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

בין שאר תפקידיו מופקד הלבלב על איזון טמפרטורת הגוף ושליטה על כמות הסוכר בדם. עליית הסוכר בדם היא פועל יוצא מכמות הפחמימות במנה. מבחינה כימית גריידא, פחמימה וסוכר זהים. הסוכר הוא מקור האנרגיה העיקרי לגוף, ואם הגוף צורך כמות אנרגיה מעל לצרכיו הופך עודף הסוכר לשומן ומשקלו של האדם עולה.

הצורך במקורות אנרגיה יעילים יותר מעבודת-כפיים גרם להמצאת המכונה שאינה מתעייפת בייצור מוצרי מזון בסיסיים, והלחם שאותו הוצאנו מן הארץ בזיעת אפינו מצוי עכשיו בהישג יד במרכול שמול הבית. הושט היד וגע בו.  הרגל ששימשה פעם כלי תעבורה סוחטת את דוושת הגז במכונית ומקור האנרגיה בתחנת-הדלק. כבר לא בצלחת.

הלבלב הוא, איפוא, התרמוסטט של הגוף, המודד את כמות המזון האנרגטי שהגוף צורך על-מנת לוודא שלא נהיה נפוחי-רעב ולא נפוחי-שובע.

מבנה הלבלב: 15 ס"מ אורכו, ומשקלו כ-100 גרם. האינסולין שמפריש הלבלב אמור לשלוט על חומרי המזון בדם, והפחמימות הנצרכות ללא הגבלה ממריצות את הלבלב להפגיז את תאי הגוף באינסולין עד אבדן שליטתו של הלבלב בכמות חומרי המזון בדם ועד הפסקת תיפקודו.

כשהתרמוסטט במכונית מפסיק לתפקד אנחנו מבחינים בתקלה מיד וחשים למוסך לפני שיגרם למנוע נזק רציני בגלל התחממות יתר. אבל כשהתרמוסטט של הגוף נפגם מעודף פחמימות, נוטלים תרופות להורדת לחץ-הדם ולהפחתת רמת הכולסטרול, וכשרמת הסוכר בדם עולה והלבלב התעייף מחליף אותו המזרק לאספקת האינסולין.

לפני הפיצוץ עולים על שולחן הניתוחים במרכז רפואי לטיפול בהשמנת יתר (מלב"י), לא לפני שעושים דיאטה דלת פחמימות שבועיים לפני הניתוח, על מנת להפחית 3-4 ק"ג מהמשקל במטרה לצמצם את נפח הכבד ולהקל על ביצוע הניתוח. מירית קרקובסקי וסיגל אלפסי, דיאטניות מלב"י, מבהירות:

"רופאים ודיאטניות ממליצים לרדת במשקל באמצעות דיאטה דלת פחמימות עוד קודם לניתוח ההרזייה. אנשים הנמצאים בעודף משקל רב, המחייב ניתוח הרזייה, סובלים במקרים רבים מכבד שומני, בעל נפח גדול מן הרגיל. כשנפח הכבד גדול מאוד הוא עשוי להסתיר חלק מהקיבה. יש לבצע דיאטה שתשיג צמצום נפח הכבד, תמנע את הסתרת הקיבה ותאפשר ניתוח לפרוסקופי".

ויש פירוט מה אוכלים וממה נמנעים:

"יש להימנע משתיית מיצים ממותקים או משקאות אחרים עם סוכר. כמו כן יש להימנע מאכילת פירות, מוצרי מאפה (לחם, עוגות, עוגיות וכיו"ב), פסטה, אורז, תפוחי-אדמה וקטניות. מותר ורצוי לאכול ירקות, ביצים, בשר בקר, עוף והודו, דגים וכל מוצרי החלב".

הצוות הנפלא של מלב"י מחולל נפלאות. ראיתי את התוצאות אצל קרובי משפחה ומכרים.

מלאכת מחשבת להלל ולשבח.  אבל היו כאלה שלא התמידו בדיאטה דלת פחמימות וחזרו למימדים שקדמו לניתוח, כי הגלידה, הבירה והמיצים הממותקים יודעים להחליק במורד הגרון בלא הפרעה וצריכת התרופות שבה במקביל לצריכת הפחמימות.

ה פ ר ד ו ק ס

"קרקובסקי מדגישה כי דיאטה דלת פחמימות הינה דיאטה קיצונית ולא מאוזנת, המיועדת לשבועיים בלבד".

אני לא בטוח שהדיאטנית שלמה עם אמירה זאת, אולם קשה לצפות שתתכחש למה שלמדה באקדמיה. בכל מקום שיש הגמוניה מימסדית, כל חידוש צריך לקבל הכרה, ואין הדבר אפשרי במסגרת ניפוץ מיתוס.

הדעת נותנת שהפציינטים של מלב"י הגיעו לשולחן הניתוחים מהרגלי אכילה דלת שומן ועתירת פחמימות מבית-היוצר של משרד החקלאות האמריקאי, הוגה הרעיון של פירמידת המזון שנולדה בחטא ואומצה ע"י משרד הבריאות בישראל.

עשרים שנה אני נהנה הנאה מרובה מקצובת פחמימות מדודה. 20 ק"ג הישלתי ממישמניי בתוך 4 חודשים והשינוי לא קרה יש מאין. האיזון בצלחת עשה זאת.

יונס קולסינג, אלוף העולם בטריאתלון, אתלט-על שוודי,

עבר לתזונה דלת פחמימות

קראו את ספרי "השמן והרזה – מדריך עוקף קלוריות" שקיבל את ברכת הדרך מאקדמאים מן השורה הראשונה, לרבות הדרג המיניסטריאלי. ניתן לרכוש אותו בטל. 057-5811409 .


Dreamhost review