בלוג השמן והרזה – מדריך עוקף קלוריות

אכול פחמימות במינון זהיר-זעיר כמו תרופה רעילה-מועילה. כל מה שצריך לדעת על תזונה נכונה ומאוזנת ואיכות חיים.

ארכיון עבור נובמבר, 2009

תיק שכל

יום שני, 30 לנובמבר 2009
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

מרוב יועצי-תזונה ועצות תזונתיות נותרנו עם תוהו ובוהו וחושך על פני תהום.

בשפת הדיאטה נשקלים הצלחה או כשלון בקילוגרמים, אולם טבלת-הביצועים של צבא יועצי התזונה מציגה תוצאות לא מחמיאות בארבעה העשורים אחרונים.

חיזוקים לדברי מצאתי בכתבתו של פרופ' מוטי רביד ב"ידיעות אחרונות"  ב-25.11.2009 תחת הכותרת "היסטוריה והיסטריה".

"…סוכרת מסוג 2 , שבה לוקים 93% מכלל החולים בסוכרת, כמעט שאינה מופיעה באנשים רזים, ואילו בין השמנים כל אדם שלישי צפוי לחלות בה…. כמו נזקי העישון, גם נזקי הסוכרת ניתנים למניעה, אך כיוון שאין היסטריה – העשייה מתנהלת בעצלתיים".

היסטריה מחוללת שפעת החזירים ולמניעתה מגייס המימסד סכומי עתק ללא כל פרופורציה לנזקי המגיפה לעומת התייחסותו המנומנמת למגיפת ההשמנה. מיליון סוכרתיים בישראל ("אנשים מתוקים לחיים ארוכים" ד"ר משה זילבר),  רובם קורבנות מיתקפת הטרור של פצצות-המיצרר הפחמימתיות שממוקמות  בבסיס פירמידת המזון הישראלית-אמריקאית.

שמן ביפן הוא עבריין ("ידיעות אחרונות" 15.11.2009 )

"חוק חדש ביפן עומד להפוך את חובבי הפחמימות והסוכרים במדינה לעבריינים. תופעת עודף המשקל ביפן היא חדשה יחסית ומעוררת דאגה רבה.  די ב-10 ק"ג מעל המשקל הרצוי כדי לעורר דאגה ולשלוח אנשים לבדיקת השמנה. ויש גם קנסות גבוהים במערכת הביטוח הרפואי המלא הניתן לתושבים".

מפתח שוודי

ד"ר אניקה דאלקוויסט היא רופאה שוודית המתמחה בטיפול בסוכרת ובהשמנת-יתר. בתה, שלמדה רפואה, השתתפה בניסוי של דיאטה דלת פחמימות שנערך באוניברסיטה בה למדה. התוצאות היו יוצאות מן הכלל. ראתה דאלקוויסט כי טוב וניסתה את הדיאטה בעצמה. היא ירדה במשקל ובנוסף חל שיפור ניכר בדלקת מעיים ובדאבת שרירים (פיברומיאלגיה) שמהן סבלה. מטבע הדברים החלה ד"ר דאלקוויסט ליישם את הדיאטה דלת הפחמימות בריפוי הסוכרתיים ובסובלים מהשמנת-יתר בקליניקה שניהלה.

שנתיים ימים טיפלה ד"ר דאלקוויסט בפציינטים שלה בהצלחה עד ששני דיאטנים התלוננו נגדה להתאחדות הדיאטטיקנים השוודית ויו"ר ההתאחדות הגיש תלונה רשמית למועצה הלאומית השוודית לבריאות ורווחה, הממונה על ישום ביטוח הבריאות הממלכתי. ומכיוון שהביטוח הרפואי בשוודיה הוא לאומי, לא לכל רופא מותר לעשות מה שהוא רוצה.

ד"ר דאלקוויסט שהייתה תחת איום לשלילת רישיונה, הפסיקה לטפל בחולים ופנתה במקום זה למתן הרצאות ולכתיבת בלוג שיפיץ את הדיאטה שהאמינה בה.

הפופלריות לה זכתה ד"ר דאלקוויסט בשוודיה הביאה את המועצה למנות את אחת הדמויות הבכירות בנושא סוכרת בשוודיה, פרופ' כריסטיאן ברן, לבדיקה יסודית של הנושא.

בינתיים צברה ד"ר דאלקוויסט פופולאריות והערכה על האומץ שגילתה.

על רקע זה התפרסמה חוות דעתו של פרופ' ברן בינואר 2008: "דיאטה דלת פחמימות יכולה כיום להחשב כחלק מהידע המדעי והנסיון המקצועי בשיפור סוכרת מסוג 2 ". בעקבות חוות דעת זאת אישרה מועצת הבריאות את הדיאטה כטיפול לסוכרתיים.

ד"ר דאלקוויסט נבחרה ב-2008 ל"אשת השנה" ע"י 70% ממאזיני תחנת הרדיו הפופולארית בשוודיה מתוך הערכה לאומץ לבה.

עלייתה לפיסגה של רשימת המכירות של הספרים העוסקים בקידום הדיאטה דלת הפחמימות היא סימן היכר לפופולאריות הגואה של הדיאטה.

אחד מאתלטי העל של שוודיה, אלוף העולם בטריאתלון, יונס קולסינג, עבר לתזונה דלת פחמימות והעניק על כך ראיון לירחון Runner's World. (ראה תמונתו להלן).

הכתבה הופיעה בתאריך 20.8.09 ב-The Marker Cafe מאת מיקי בן-דוד,  תחת הכותרת  "למה השוודים חוזרים לאכול חמאה"?

לא כל מה שמת גם נקבר

יום שלישי, 24 לנובמבר 2009
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

בארצנו המתחדשת לא כל מה שמת גם נקבר. אנחנו מדינה צעירה שלא למדה להזדקן, לפיכך אנשים מתים בגיל חמישים ונקברים בגיל שמונים.

גם לדיאטות ולשיטות ההרזייה יש חיים לאחר המוות.  קחו למשל את הדיאטה הים-תיכונית שהאו"ם הכריז על מותה ("הארץ" 28.9.2008) והיא עדיין חיה ובועטת ועושה נפשות,  תוך התעלמות מאוכלוסיית יוון הכי שמנה ביבשת אירופה, בעלת זכות יוצרים על הדיאטה הים-תיכונית.

נופץ מיתוס הכושר כמחולל הרזייה ומכוני-הכושר מבשרים על הצלחות מרשימות.

גם על הרפואה האלטרנטיבית עלה הכורת על פי רב-המכר מאת  הסופר סיימון סינג ואדוארד ארנסט, פרופסור לרפואה משלימה "ריפוי או פיתוי – רפואה אלטרנטיבת במבחן". יותר ויותר אנשים פונים לרפואה המשלימה מתוך אמונה שלמה שיש בה להציע פתרונות שאין לרפואה הקונבנציונלית. "עבודה בעיניים" במקרה הרע, אפקט פלציבו במקרה הטוב, קובעים נחרצות כותבי הספר.

בכל מקום שתשליכו אבן בארצנו היא תיפול על אדם שמן או על יועץ תזונתי שנטל מונופול על התבונה וכל עוד לא יקבעו בחקיקה כללים ברורים ימשיך הציבור הרחב והשמן לפתח תלות בצבא יועצי התזונה מכל כיוון אפשרי.

"זולל וסובא" פעם אבחנה ספרותית.  בעת החדשה אבחנה רפואית המוגדרת כתסמונת "האכלן הכפייתי" והמימסד הרפואי משווק אותה בחדווה.  אבחנה זו מפרנסת רופאים, חוקרים, מדענים, רוקחים, מכוני כושר וספקולנטים, שיאבדו את פרנסתם אם הבעיה תיפתר.

ניתן לזרום עם המימסד אבל לא נגדו.

 

שש בדותות תזונתיות

שש בדותות תזונתיות מבית-מדרשם של רוב יועצי התזונה, שהגיעו מאותו פס-ייצור ואנחנו מעדיפים לחיות איתן בשלווה של בורות:

  1. 1200  קלוריות ליום
  2. 10,000 צעדים מהירים ליום
  3. 8-12 כוסות מים ליום
  4. מכון כושר יכווץ לכם את הפרונט למחוזות אטרקטיבים
  5. צריך לעבוד על שינוי החשיבה בהתייחסות לאוכל
  6. מה תאכלו היום? היום אתם אוכלים אוכל בריא, שגם עושה לכם טוב.  למשל קערת שיבולת שועל בחלב, דגני-בוקר , אורז מלא וחטיף אנרגיה.

יותר משלושים שנה עובדים על פתרון בעיית ההשמנה והעבודה לא נגמרת.

יועצי התזונה שבויים בקלישאות ומפריחים סיפורים ובדיות עוקפי מציאות שנופלים על אוזניים קשובות וקרקע פוריה והסיפורים עוברים מפה לאוזן, יצוקים בבטון ומתבססים על מחקרים שהיו או לא היו.

אבל ההשמנה היא מחלה ויזואלית ולא ניתן להסתיר אותה. ל-62% מאוכלוסיית ישראל אין כניסה למכנסיים וחייבים לעשות פניית-פרסה תזונתית.

כבר הוכח בעליל שספירת קלוריות אינה רציונלית אלא אם כן נועדה לפיתוי, כי הגלידה כל כך טעימה ויש בה רק 230 קלוריות מתוך קצובה יומית של 1200 קלוריות למי שעושה דיאטה.

אילו נקבעה בחקיקה קצובת פחמימות מדודה במקום קצובת הקלוריות המושרשת, היה הצרכן עובד על שינוי החשיבה בהתייחסות לגלידה, שמסתתרות בה 30 גרם פחמימות, המהוות את מחצית קצובת הפחמימות היומית שלי.

מי שמוכן לשלם את מחיר החטאים כמפורט להלן – ש י ק ו ם !!!

חמין של שבת

יום שני, 09 לנובמבר 2009
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

תשמעו סיפור מהחיים. הופיע בביתי צמד-חמד מהמיגזר החרדי. היא בנויה לתלפיות והוא מכריס ונושא עליו 17 קילוגרמים מיותרים. הקשיב הצמד רב-קשב לכל הסבריי והבטחותיי, רכשו את הציוד והספר ועמדו איתי בקשר רצוף במשך כל תקופת ההרזייה.

חלפו הימים והוחלפו הבגדים למידות יותר קטנות, ושמחה האישה שבעלה התאים עצמו לממדיה, כמו שנאמר: "על כן יעזוב איש את אביו ואת אימו ודבק באישתו והיו לבשר אחד" (בראשית ב' כ"ד), מותנה בשיטוח הכרס שמפרידה בין איש ואישתו.

ראו כי טוב והפקידו בידי את אבי האיש, אדם עב-כס וגדל-ממדים, זה מקרוב שוחרר מבית-החולים לאחר התקף-לב.

ישבתי עם האיש והסברתי לו בפרטי פרטים את השיטה, שאת תוצאותיה ראה במו עיניו ולא הסתיר את התפעלותו מהמראה החדש של בנו יקירו. ואולם תנאי אחד הציב בפני. לא מוותר על חמין של שבת, ולא הועילו לי הסבריי לרבות הצגתה של תמונה זו, שמציגה מנת חמין עתירת-פחמימות בתחפושת דלת קלוריות ומפירה את עונג השבת של שומר המצוות החרדי.

איך מתיישב משחק טניס זוגות במשך שעה ו-45 דקות עם שמירת השבת, שנאמר: "אם תשיב משבת רגליך, עשות חפצך  ביום  קודשי, וקראת לשבת עונג" (ישעיהו נ"ח י"ג).

חמין של שבת נטול פחמימות שעולה על שולחני מדי שבת ופוטר אותי מסיגופים אתלטיים הוא כדלהלן:

החומרים (ל-6מנות)

חצי ק"ג  בשר חתוך לקוביות גדולות

6 שוקיים של עוף

7 ראשי קולרבי קלופים ושלמים

6 ביצים חיות

700 גרם קוביות דלעת

2 בצלים  שלמים

5 שיני שום קלופים שלמים

עצמות לחמין

מלח ופילפל לפי הטעם

אופן ההכנה

קוצצים את הבצל ומטגנים בשמן בסיר גדול עד שמזהיב. מניחים במרכז את הבשר והשוקיים,  מסדרים מעליהם את הקולרבי ואת הדלעת והשום,  מוסיפים מים עד כיסוי הקולרבי,  מתבלים במלח ופילפל, מכסים את הסיר ומביאים לרתיחה, מבשלים כחצי שעה על אש נמוכה, מכניסים את הביצים,  מעבירים לתנור בחום בינוני-נמוך, או לפלטה של שבת.

לפני ההגשה מומלץ להוסיף 2 כפות סויה "קיקומן".

hamin1.jpg

מצא אישה מצא טוב (משלי י"ח כ"ב)

יום ראשון, 08 לנובמבר 2009
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

ככה ייעשה לאישה שסילקה מתפריטי את שדה-המוקשים והעניקה לי שדה-ניחוחות, שדה של ריחות וטעמים וצבעים ומבחר מתכונים המעוררים כל חוש פנוי היישר לתוך הצלחת, בלי תחנות ביניים בכרס ובירכיים.

הכל כלול בספרי "השמן והרזה – מדריך עוקף קלוריות", סיפור קצר באורך מלא, המחזיק שיפעת מתכונים ששינו את חיי והחזירו לי את החיוך.

 

6.11.2009

לנאוה אשת חלומותי ומשאת-נפשי

היום מלאו ארבעים ותשע שנה לנישואינו היפים והטובים.

היום לפני ארבעים ותשע שנה אימצתי אותך אל ליבי

תחת החופה וחשתי את הלמות ליבך ואת סופת נשימותיך.

 

היום לפני ארבעים ותשע שנה תם המסע  המיוסר של חיזוריי

חסרי הסיכוי מול נחיל מחזריך שערגו ונכספו לחמודותיך.

שנה וחצי עקבתי אחריך בערגה ומבטי בזז אותך מכף רגל ועד ראש.

היית בעיני המחצית השנייה שלי ולא השלמתי עם השלמות האבודה.

האהבה הייתה הכלי היחיד שהיה לי  במלחמתי  לכיבוש  ליבך.

היום, היום הזה ממש, לפני ארבעים ותשע שנה ניצחה האהבה.

 

היום הזה ממש, לפני  כמעט חצי מאה חגגתי תחת החופה

את הגדול בניצחונותיי בקרב על ליבך והותרתי בשדה הקרב

הרבה לבבות שבורים שדימו לראות בך את מחציתם השנייה.

היום, היום הזה ממש, לפני ארבעים ותשע שנה, חשתי בעליל

כאילו הסתובבתי ארבעים שנה במדבר עד שמצאתי נווה-מים

להשיב את נפשי ולהירגע. את אינך יודעת מה מאוד יפייפית.

ארבעים ותשע שנה אנחנו במלכודת מתוקה מרופדת דבש,

זוג אחד, לב אחד בקן-האוהבים מעתה ועד עולם.

עדיין בהלם-קרב על ליבך.

 

הלום-אהבה

ב ר ו ך


Dreamhost review