בלוג השמן והרזה – מדריך עוקף קלוריות

אכול פחמימות במינון זהיר-זעיר כמו תרופה רעילה-מועילה. כל מה שצריך לדעת על תזונה נכונה ומאוזנת ואיכות חיים.

ארכיון עבור יוני, 2009

מה שאינו מדיד אינו עמיד

יום שישי, 26 ליוני 2009
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

איש חכם בעל ידע טכנולוגי רחב יעץ לי עצת פז שמשמשת אותי  בכל עיסוק שתובע דיוק: "לעולם אל תערבב שתי שיטות".

כאשר 40,000 יועצי תזונה, כל אחד ושיטתו, אומרים לך "כזה ראה וקדש" אין לך ברירה אלא להתנער מכולם כשאינך מזהה שיטה שניתנת למדידה.

כל יצרן מכוניות יצרף למכונית מתוצרתו  חוברת הנחיות מדוייקות לגבי הבקרה על כמות השמן והדלק שצורכת המכונית, ואם חרגת מן ההוראות תידלקנה נורות אזהרה שאינך יכול להתעלם מהן. אתה חייב לעצור ולתקן מיד, אם רצונך שהמכונית תאריך ימים. הפחמימן (Hydrocarbon) הוא חומר הדלק של המכונית וכאשר רמת הפחמימנים יורדת נדלקת נורת אזהרה על מנת למנוע השבתת הרכב מחוסר אנרגיה.

גוף האדם פועל כמכונה משוכללת מאוד שמודעת לצרכים שלה, ואם לא ישבשו את מערכותיו ולא יתדלקו אותו במנת-יתר של פחמימות, יצרוך את מזונותיו באופן מאוזן.  בלא לחם תישאר מרבית החמאה במקרר ורוב השמן ישאר בבקבוק אם לא יתנו לו פיתה, באגט, לחמניה או כל מאפה מקמח מלא או קמח לבן, עם סיבים או בלי סיבים. הפחמימה  ( Carbohydrate) היא חומר הדלק העיקרי של גוף האדם, והשמנה, כמו נפיחות, דלקת או חום, היא איתות לכוחות הגוף והנפש להתגייס לסילוקם של הפולשים.  עודפי פחמימות גם הם נמנים עם הפולשים.

הגוף אינו להוט אחר שומן אלא אחר פחמימות, שהופכות לשומן בתהליך חילוף החומרים, תחת פיקודו של האינסולין, שמופרש מהלבלב באותו קצב שאנו מספקים לו פחמימות.

הלבלב השובב אינו מכיר את צורכי הגוף והוא מזהה ללא קושי את היצריות והחושניות הטבועים באדם, והדיאטה הקלאסית עתירת הפחמימות מותאמת לגרגרן שלא מצא את מה שחיפש, והגרגרן המתמיד ידאג שלא ימצא מה שחיפש, למרות הוצאת האנרגיה רבת הסיכויים במעשה החיפוש.

לשון כתיבתו של ספרי "השמן והרזה – מדריך עוקף קלוריות" פחות עמוסה מספרי הדיאטה החנוטים ביובש אקדמי, שכמותם מאיימת על הקוראים ומתסכלת אותם במדדים לא מדידים ובסיגופים אתלטיים מטירונות גולני.

"השמן והרזה" ימלא לך את הלב ואת הריאות, אבל לא את הקיבה מעבר למה שהטבע התכוון.

72 מתכונים מעוטי פחמימות ונטולי פחמימות טעימים, עשירים ובריאים ימלאו את הצלחת שלך ויציבו את משקלך על פי הנדרש בטבלת השקילה, בחישוב מדוייק של תאריך היעד לשמחת לבך ולחדוות יקיריך.

הספר ניתן לרכישה בטל. 057-5811409

צפיפות קלורית נמוכה

יום חמישי, 18 ליוני 2009
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

עדיין מתוסכלים מן הנוסחה הבלתי מפוענחת של חישוב הקלוריות שאנו שורפים ("ידיעות אחרונות" 26.9.2005 ) התבשרנו ב"ידיעות אחרונות" מ-30.11.08 על מושג חדש: צפיפות קלורית נמוכה שתעניק לנו תחושת שובע עם מזונות עתירי פחמימות כגון: תפוחי-אדמה, פסטה ואורז, שהם על פי הכתבה בעלי צפיפות קלורית נמוכה. להבנת הנקרא מפרטת הכתבה כדלהלן:

מהי צפיפות קלורית

צפיפות קלורית היא כמות האנרגיה של מזון במשקל נתון. הצפיפות הקלורית נמדדת ביחידות של קלוריות לגרם, וכדי לחשב אותה יש לחלק את כמות הקלוריות במשקל המזון שאוכלים (או לחלק את כמות הקלוריות ל-100 גרם ב-100 ). לדוגמה: ביוגורט 3% יש 63 קלוריות ל-100 גרם, כלומר הצפיפות הקלורית שלו היא 0.63 (63/100).

מזונות עם צפיפות קלוריות נמוכה מ-1 הם למשל רוב הפירות, ירקות ומוצרי חלב דלי שומן.

מזונות עם צפיפות קלורית של 1-2 הם למשל קטניות, ביצים, נתחים רזים של בשר בקר טרי או עוף, דגים ללא עור ושומן, תפוח אדמה, פסטה ואורז. מזונות עם צפיפות של 2 ומעלה הם צ'יפס, גלידה, רטבים לסלט, עוגיות ושמנים למיניהם.

הכתבה מתבססת על מחקרה של ד"ר ברברה רולס מאוניברסיטת פנסילבניה, שחוקרת שנים רבות את מדע השובע, ולדבריה הסוד לדיאטה מוצלחת הוא לגרום לגוף להאמין שהוא מקבל יותר מזון על ידי תוספת מים. לא למים ששותים בנפרד, אלא למים שמהווים חלק מהמזון המוצק ומסייעים ליצירת תחושת שובע.

פתרון ללא עמימות שהפציע מן הקריה למחקר גרעיני

קצובת פחמימות מדודה, בהתאם לממצאי המחקר הבינלאומי שנערך בקמ"ג בראשותה של ד"ר איריס שי וזכה לפרסום בעיתון המדעי היוקרתי "ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין".

תמצית המחקר: שינוי התפיסה המסורתית כי המרכיב העיקרי המרכזי בצלחת הוא לחם, תפוחי-אדמה ואורז.

וזה דברה של ד"ר איריס שי, דיאטנית קלינית וחוקרת תזונה ומחלות כרוניות:

"בניגוד לדיאטות בהן נדרשים חישובים, הדיאטה דלת הפחמימות היא מאד פשוטה, כי הפחמימות יורדות לרמה מינימאלית, וכל מה שאין בו פחמימות הוא לכאורה מותר, כך שמי שעושה את הדיאטה הזו, לא צריך להסתובב כל היום עם מחברת ועט. הרמה המינימאלית שאנחנו צריכים לתפקודי הגוף השונים היא בין 50 ל-60 גרם פחמימות ליום".

למאמר קודם בנושא – "עקיפת קלוריות כנגד אכיפת קלוריות".

קחו מה שתרצו.

עקיפת קלוריות כנגד אכיפת קלוריות

יום שישי, 12 ליוני 2009
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

ספירת קלוריות

קלוריה היא כמות אנרגיית החום הנדרשת כדי להעלות טמפרטורה של גרם מים במעלה אחת צלסיוס. מונח של פיסיקאים שגלש לתחום המזון ומשמש שיטת בקרה לצרכים הקולינריים של גוף האדם. על פי מבחן התוצאה, זה העשור הרביעי שמגיפת ההשמנה תופסת תאוצה והבקרה הקלורית הוכחה כשיטה שגויה ומתעתעת שצריך לבטלה ולהמירה בספירת פחמימות.

בניגוד לקלוריה, פחמימה היא אוכל. מבחינה כימית גרידא פחמימה וסוכר הם מונחים זהים. ומכיוון שכל מאפה שנכנס לפיותינו הופך לסוכר באמצעות האנזימים המופרשים ברוק, יש פחמימות מלוחות ומתוקות, אפויות וקפואות, ויש פחמימות חריפות וחמוצות ומתובלות בתבלינים שונים, וכולן מעלות את רמת הסוכר בדם כשהן בעודף,  והדרך לסוכרת קצרה.

אבל לקלוריה אין טעם של אוכל ויש לפטור את הציבור הרחב והשמן מספירת-קלוריות בלתי אפשרית ולהחזירה לפיסיקאים המצויידים במיכשור הולם לספירת קלוריות, מולקולות ואטומים.

כשלושים וחמישה אלף ספרי דיאטה יצאו לאור במשך כשלושים וחמש שנה, רובם דוגלים בספירת קלוריות, ותרומתם למיגור מגיפת ההשמנה אינה מצדיקה כריתת יערות.

ספר דק כתבתי למי שרוצה להיות דק/ה. הספר ונספחיו מחזיקים 72 מתכונים טעימים ובריאים, מכילים את כל אבות המזון, המינרלים, הויטמינים ויסודות הקורט וצמודים לסרגל מדידה תזונתי המבוסס על קצובת פחמימות מדודה בכפוף למשקל התיקני עפ"י טבלת השקילה.

רשימת המתכונים בראש הבלוג.

הספר ניתן לרכישה בטלפון 057-5811409


Dreamhost review