בלוג השמן והרזה – מדריך עוקף קלוריות

אכול פחמימות במינון זהיר-זעיר כמו תרופה רעילה-מועילה. כל מה שצריך לדעת על תזונה נכונה ומאוזנת ואיכות חיים.

ארכיון עבור פברואר, 2010

פוליטיקה צרופה בצלחת

יום רביעי, 24 לפברואר 2010
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

חשבתי שכבר ראיתי הכול אחרי שמניתי כארבעים אלף יועצי תזונה בעולם המערבי ולהפתעתי נחשפתי לענפי מדע נוספים שעלו על העגלה הקולינרית:

תזונה על פי הפילוסופיה הסינית, תזונה על פי הפילוסופיה ההודית, הפילוסופיה של התזונה ההוליסטית. הפילוסופיה קשה לשיווק, שהרי העומק יוצר כובד, והכול יודעים שלהתפלסף זה לסבך, להתנשא, להתהדר, ובעיקר להיות סתום ומרוחק.

ויש גם פסיכולוגיה החוקרת את נפש האדם השמן, ותאולוגיה וביולוגיה וביוכימיה, ולא ניפקד מקומה של המיתולוגיה בשרות מדעי התזונה,  וכולם ביחד  וכל אחד לחוד אומרים לנו מה לשים בצלחת.

אבל הפוליטיקה, שהיא מתחום מדעי המדינה, כופה עלינו לשים בצלחת את מה שמתאים לה.  בפוליטיקה קיימים אינטרסים רבים שמנוגדים זה לזה, ותהליך קבלת ההחלטות מושפע מתהליכים אלו,  וכך השתלטה הווטרינריה על הצלחת שלנו, למרות שהווטרינריה נועדה לעסוק באיבחון, בטיפול, בהזנה ובריפוי הולכי על ארבע ובעלי-כנף.

האדם הוא הבעל-חי היחיד המבשל את ארוחותיו, ובעיות פיננסיות מבדלות אותו משאר בעלי-החיים שהווטרינריה מופקדת על רווחתם, הזנתם ובריאותם.

משנת 1992 נכפתה עלינו פירמידת-המזון מבית-היוצר של משרד החקלאות האמריקאי המופקד על אסם התבואה הגדול ביותר בעולם והוא מאביס אותנו במרכולתו ואין פוצה פה ושואל בתמיהה:, מה, אני עז?

ומאימתי עוסקת הווטרינריה באתלטיקה, כמתחייב בפירמידת-המזון של משרד החקלאות האמריקאי?

אנוכי עבדכם גידלתי צאן ובקר ובעלי-כנף גידול אינטנסיבי, במכלאות ובלולים סגורים והקפדתי למלא אחר הוראות שרות ההדרכה והמקצוע של משרד החקלאות הישראלי. פעילות גופנית לא עמדה על הפרק בגידול בעלי-חיים.

להזכירכם שהמודרנה כבשה גם את ענף הצאן והכבשות רובצות במכלאות כמו שהאדם המודרני רובץ מול הטלויזיה או המחשב,  ואת הקלוריות המספקות לו אנרגיה הוא מקבל בתחנת הדלק, על מנת שיתנהל בניחותא במושב המרופד של המכונית.

שווה ציטוט: "פירמידת-המזון תוכננה למען תעשיית המזון. יצרני המזון יודעים בדיוק מה לעשות איתה" (ד"ר מריון נסל, יו"ר המחלקה ללימודי תזונה ומזון באוניברסיטת ניו-יורק).

"טבע האדם להוט אחר מילוי צרכיו ללא מידה וללא שיעור, ולכן יתאווה גם לדברים מזיקים, מה שאין כן בבהמה, שהטבע חנן אותה בחוכמת המידה והשיעור במילוי צרכיה. האדם טעון השגחה בשבע עיניים, ואם לא עלול הוא חס וחלילה לאבד את עולמו. יכול אדם לרסן את טבעו והרשות נתונה לו לשנות מטבעו, לצמצמו ולתקנו ואף לעשותו בריאה חדשה"     (המגיד מדובנא).

"אכול פחמימות במינון זהיר-זעיר, כמו תרופה רעילה-מועילה".

"גוף שארוז במידות גדולות, התמלא מאריזה גדולה".

(השמן והרזה – ספר דק למי שרוצה להיות דק/ה).

להפוך את פירמידת-המזון ובא לציון גואל !!!

­­

צלחת פטרי

יום שני, 15 לפברואר 2010
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

צלחת פטרי  היא כלי מעבדתי לגידול חיידקים ותרביות רקמה לצורך אבחון רפואי ומחקר מיקרוביולוגי. הצלחת של הישראלי הממוצע אינה אלא צלחת פטרי עם קרקע מזון עתיר פחמימות. הצלחת האנושית היא כלי להעברת המשאבים האנרגטיים לאיחסון ברקמות השומן. תאי השומן מתרבים בגוף האדם בטור גיאומטרי, ממש כמו החיידקים המזוהים בצלחת פטרי ומשקפים את מחולל המחלה.

"ההמלצות התזונתיות, לפחות בארצות המערב, הן לעודד העלאה משמעותית בצריכת הפחמימות השונות"  ("תזונה נבונה", הוצ' בן-ארצי את זמיר בע"מ).

"אין המלצות בינלאומיות לפחמימות. אך התזונאים מסכימים ש-50%60% מהקלוריות צריכים לבוא ממרכיב מזון זה. צריכה גבוהה או נמוכה מאוד של פחמימות עלולה ליצור בעיות בחילוף החומרים" (שם).

"בישראל עדיין אין הגדרה המבוססת על גודל המנה למזונות השונים" (הוראות השימוש בפירמידה הישראלית-אמריקאית עתירת הפחמימות).

אין לך דבר יותר משמח מאוכל עתיר-פחמימות המומלץ על ידי המימסד, והוא מתקבל בברכה על ידי הציבור הרחב והשמן, קל וחומר כשאין הגדרה המבוססת על גודל המנה. אבל כל מי שהתעניינותו אינה מרחיקה כדי סנטימטר מחוטמו, דאגותיו הן קצרות מועד: להיום, מקסימום למחר. אבל מי שמחפש לדעת יותר, אינו יכול שלא להבחין במאירת השמנים, שהציבו לפניהם שעון-חול שנועד לחתוך באכזריות את ימיהם ולקצץ את שעותיהם למנות קטנות של חיים ומנות גדולות של אוכל, כדברי הנביא ישעיהו, שניבא מוות ידוע מראש: "אכול ושתה כי מחר נמות" (ישעיה כב יג).

תפוס כפי יכולתך!!!

משלוח מנות

יום חמישי, 11 לפברואר 2010
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

חמש מאות ועשרים טון אוזני-המן נאכלים בפורים ("ידיעות אחרונות" 9.2.10). לפי אותה ידיעה ייפרד הציבור הרחב והשמן מ-15 מיליון שקל לטובת תוספת המשקל אשר יתרום משלוח המנות עתירי הפחמימות, שיתנחלו בכרס הישראלית ויסרבו לפנות את ההתנחלות.   הוא אשר כתבתי במאמרי מיום 14.12.09 : "חור קטן לאדם בגרונו, הבולע את כל ממונו".

קמח וסוכר הם שני הרכיבים העיקריים באוזן-המן, שהוגלו מתפריטן של שחקניות הכדורגל של ד"ר אילן קיציס www.gdolot.com ולמען הגילוי הנאות אין אף גרם אחד של סוכר בכל 82 המתכונים שאני מציע בספרי "השמן והרזה". באשר לקמח, 220 גרם קמח תופח תמצאו בכל 11 הפשטידות המצויות ברשימת 31 המתכונים מעוטי הפחמימות (2 כפות קמח תופח בכל תבנית-פשטידה) וזהו.

אכול פחמימות במינון זעיר-זהיר, כמו תרופה רעילה-מועילה, זה המוטו של ספרי "השמן והרזה – מדריך עוקף קלוריות".

ניבצרות היא מלה חביבה שנולדה בהיכל המשפט ומן הראוי לעשות בה שימוש גם בתחום הקולינריה. הנבצרות שלי חלה על רשימת המזונות דלהלן, שלא ניתן לקושש מתוכם את קצובת הפחמימות התואמת את משקל הגוף התיקני מבלי לחרוג:

אגסים בסירופ// אורז מבושל// אפרסקים בסירופ// אפרסקים מיובשים// אטריות מבושלות// בורגול// ביטר למון// ביסקוויט// בננה// בירה// ברנדי// ג'ין//  ג'לי// גלידה// דבש// וויסקי// וורמוט מתוק// וורמוט יבש// חומוס// חלבה// חלה// יוגורט בטעם פירות// יוגורט בטעם שוקו// יין// לחם שחור// לחם לבן// לחמניה// לימונדה// ליקר// מיץ אשכוליות ממותק// מנדרינות בסירופ// מצות// מקרוני// מרמלדה// משמש בסירופ// משמש מיובש// סוכר חום// סוכר לבן// סוכריות// סולת// סופגניות// סיידר// סירופ// ספגטי// עוגות// ענבים// פודינג// פולים מיובשים// פטל בסירופ// פיתה// פנקייקס// פירות בסירופ//  פתיתי-תירס (קורנפלקס)// צנימים// קוואקר// קוקה קולה// קורנפלור//ריבה//    שוקולד//      שזיפים מיובשים// שזיפים בסירופ// שרי ברנדי// תאנים בסירופ//תאנים מיובשות//תות-שדה בסירופ//תירס// תמרים מיובשים//תפוח עץ מיובש//   תפוחי-אדמה מבושלים// תפוחי-אדמה צ'יפס// תפוחי-אדמה מתוקים (בטטות).

זהו אלפון מזונות שכיחים שמומלץ להגלותם מהתפריט ולהעדיף את רשימת 82 המתכונים המצויים בספרי "השמן והרזה – מדריך עוקף קלוריות".

טעימה קלה מאורז ונגיסה קלה מעוגה, וקצובת הפחמימות היומית נגמרת. קחו את החלופות שיחזירו לכם את החיוך מול הראי ועל המשקל.

"עיני אדם לא תשבענה" (משלי כז כ)

ארבעים שנה במסעי בני-ישראל במדבר הרגיל אותם משה למנות-קרב ואף נתן דוגמה אישית. התחיל את הקריירה בגיל 80 ונפטר בן 120 ולא נס ליחו ולא כהתה עינו. אבל בהכירו את עם ישראל העיקש והפתלתול, כפי שהתבטא, חזה את ההתמכרות של האספסוף לארוחות שחיתות ולחטאים מתוקים: "כי ידעתי אחרי מותי כי השחת תשחיתון וסרתם מן הדרך אשר צויתי אתכם" (דברים לא כט).

ראו כמה צדק משה וכמה מדוייקת ונכונה היתה התגשמות חזיונותיו המסוייטים. חפשו בגוגל "ארוחות שחיתות כשרות" ו"חטאים מתוקים כשרים" ותשכילו להבין למה התכוון משה בדבריו "כי דור תהפוכות המה" (שם לב כ), "כי גוי אובד עצות המה ואין בהם תבונה" (שם כח).

התשוקה העתיקה למתוק שבה ומדגדגת לאומה הישראלית שיותר ממחציתה הפכה לעיסה רוטטת. ואנחנו לא לבד במגיפת ההשמנה העולמית.

"שמנת, עבית, כשית…" (דברים ל"ב ט"ו)

אם אין קמח אין כרס

יום חמישי, 04 לפברואר 2010
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

שווה ציטוט:

אתר מוטק'ה: "סדנה לאיזון סוכרת בדרך טבעית", ד"ר דני קרת.

"אנחנו למשל מעזים להמליץ מה שדיאטניות רגילות לא מציעות, כמו הפסקה מוחלטת של צריכת מוצרי קמח, ולא משנה אם הוא לבן או מלא. מצאנו שזה משפר את מאזן הסוכרים בדם. אנחנו בעד אוכל אמיתי, לא לחם. יש מיתוס שאומר שלחם מחיטה מלאה טוב יותר מלחם לבן. אבל מתברר שהמדד הגליקמי של לחם מלא יותר גבוה מזה של לחם לבן".

www.gdolot.com "ללא קמח וללא סוכר", ד"ר אילן קיציס, קרדיולוג.

"לא קל פתאום ביום אחד להימנע מקמחים וסוכרים, בכלל לא. לאחר שנים של אכילה שגויה, לאחר שנים של התרגלות לעוגות, וופלים, שוקולד, גלידות, מיצים וסירופים ממותקים, לחמים, בורקסים, פיצות, פסטות, סנדוויצ'ים, בייגלך למיניהם ועוד ועוד שכאלו, שמציפים את חיינו דרך הפרסומות הגלויות והסמויות בטלוויזיה, ברדיו ובקולנוע, בהחלט לא קל ביום אחד בהיר לעשות שינוי כל כך דרמטי. אבל זו האמת לאמיתה וזו הדרך היחידה בעלת פוטנציאל הצלחה…. האמירה 'ללא קמח וללא סוכר' היא 'מה לא לאכול' וזהו. נראה לי שזה כלל פשוט וברור וחד, שאפשר בכל רגע ורגע לדעת מה אפשר לרצוי לאכול ומה לא, ללא התלבטות, ללא בלבול וללא מחשבון כיס למדידת קלוריות.  אין משא ומתן וקיזוזים והתחשבנויות קלוריות – הכל חד וחלק. כלל פשוט המאפשר לדברים לקרות!"

www.fatgetslim.com השמן והרזה – מדריך עוקף קלוריות, הפיצוי על החסר בקמח וסוכר.

מתכונים נטולי פחמימות, או בעלי תכולת פחמימות זעומה:

דג בגריל בניחוח צפון אפריקה// עופות צלויים// דג סול מטוגן// סלט כרובית// סלט קישואים// סלט שעועית ירוקה בחומץ// סלט פילפל ירוק, כרובית, גמבה וקולרבי// דג סול בתחמיץ// פשטידת דלעת ובשר//פשטידת כרישה ובשר//פשטידת פטרוזיליה//עוף מטוגן בעשבי תיבול/  פילה דניס בעשבי תיבול// סלמון אפוי בשמן זית// דניס בסגנון מזרחי// מרק דלעת ועוף//       מרק אספרגוס וכרישה// סלט עגבניות ומוצרלה בתנור// עגבניות אפויות// עוף לאניני טעם//  עלי גפן ממולאים בגבינת צאן// פשטידת עוף משביעה// דג בעשבי תיבול// דגים ברוטב//     חזה עוף במישרת לימון ופפריקה// סטייק עוף ברוטב עגבניות// סלט פטריות// סלט בצל//    פילה אמנון במיקרוגל//פשטידת ירקות(חלבית)// עוף מוקפץ// כרוב מבושל ברסק עגבניות//   דג סול אפוי עם ירקות// קציצות עוף עם סלרי// פשטידת פטריות (חלבית)//עופיון ממולא// סלמון ברוטב עגבניות// דגי-ים ברוטב עגבניות// צ'יפס נטול תפוחי-אדמה//כרובית מטוגנת//  לביבות חנוכה//פשטידת כרובית//תבשיל קישואים וטונה//כרעי עוף עם זיתים//כרובית אפויה/ עוף עם ששומר// תבשיל פרגיות פיקנטי// רגל קרושה// כרעי עוף בתנור// קציצות המבורגר// חמין של שבת//כרובית צלויה בשום ושמן זית// סה"כ 52  מתכונים שאוכלים חופשי-חופשי, בלי חשבון.

מתכונים מעוטי פחמימות:

שקשוקה עם חציל ופטה(15 גרם פחמימות בכל התבשיל).

תחתיות ארטישוק במילוי גבינות (15 גרם פחמימות בכל התפריט).

מרק אפונה ונענע – 6 מנות (10 גרם פחמימות למנה).

סלט כרוב (חלבי) (20 גרם פחמימות בכל הסלט).

תבשיל חצילים (פרווה) (20 גרם פחמימות בכל התבשיל).

לבבות ארטישוק במילוי גבינה ואגוזים (6 מנות) (5 גרם פחמימות במנה).

פשטידת גבינה (5 גרם פחמימות ברבע תבנית).

מרק ירקות עשיר (10 גרם פחמימות בכל התבשיל).

פשטידת פטריות (חלבית) (5 גרם פחמימות ברבע תבנית).

פשטידת ירקות (פרווה) (5 גרם פחמימות ברבע תבנית).

פשטידת כרובית (פרווה) (5 גרם פחמימות ברבע תבנית).

פשטידת קישואים (פרווה) (5 גרם פחמימות ברבע תבנית).

פשטידת תרד (חלבית) (5 גרם פחמימות ברבע תבנית).

דג נסיכת הנילוס בתנור (15 גרם פחמימות בכל התבשיל).

דגים ממולאים (גפילטע פיש) (2.5 גרם פחמימות בכל קציצה).

סלט חצילים (פרווה) (5 גרם פחמימות בכל הסלט).

אפונה וכדורי בשר (20 גרם פחמימות בכל התבשיל).

פשטידת פטריות (פרווה) 5 גרם פחמימות ברבע תבנית).

קציצות חזה עוף מבושלות (20 גרם פחמימות בכל התבשיל).

פילפלים ממולאים (בשרי) (10 גרם פחמימות בכל התבשיל).

פשטידת פטריות וגמבה (5 גרם פחמימות ברבע תבנית).

פילפלים במילוי בשר (20 גרם פחמימות בכל התבשיל).

קציצות בשר (20 גרם פחמימות בכל התבשיל).

כדורי בשר בבמיה (30 גרם פחמימות בכל התבשיל).

קציצות בשר ברוטב עגבניות (20 גרם פחמימות בכל התבשיל).

פשטידת  כרישה וגבינות ( 5 גרם פחמימות ברבע תבנית).

סלט חצילים וגבינה (10 גרם פחמימות בכל הסלט).

פילפל ממולא בתערובת חציל וגבינה (10 גרם פחמימות בכל התבנית).

פשטידת קישואים (חלבית) (5 גרם פחמימות ברבע תבנית)

פשטידת חצילים וגבינות (5 גרם פחמימות ברבע תבנית).

סלט כרובית וטונה (חלבית) (20 גרם פחמימות בכל הסלט).

סה"כ 31 מתכונים מעוטי פחמימות  לאספקת

קצובת הפחמימות היומית, 1 גרם לק"ג משקל גוף תיקני.

כל המתכונים מפורטים בספר "השמן והרזה – מדריך עוקף קלוריות" ,

לרכישה בטל. 057-5811409 , עלות 110 ₪ כולל דמי משלוח.

סובלים מהשמנה? זהירות על הכליות

יום שני, 01 לפברואר 2010
It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

בכותרת הזאת נתקלתי להפתעתי במחקר שמפרסם מלב"י (מרכז רפואי לטיפול בהשמנת יתר), המוכיח לראשונה קשר סטטיסטי מובהק בין השמנת יתר לבין מחלת כליות סופנית, שמצריכה טיפול בדיאליזה או השתלת כליה.

על פי מימצאי המחקר שמפרסמים חוקרי אוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו (ׁUCSF), "סיכוייהם של אנשים שסובלים מהשמנת יתר חולנית גבוהים עד פי 7 לפתח כשל כלייתי סופני, בהשוואה לכאלו שנהנים ממשקל גוף תקין. עד היום לא הערכנו מספיק את הקשר שבין מחלת הכליה לבין השמנת יתר".

מסתבר שאין כל סיכון לפגיעה בכליות לעושי הדיאטה דלת הפחמימות שנהנים ממשקל גוף תקין, מבריאות איתנה, מאיכות חיים ומאריכות ימים.

ועיינו באתר מלב"י במאמר מיום 9.12.2008 תחת הכותרת: "מדוע חשוב לעשות דיאטה דלת פחמימות לפני הניתוח?"

למען הסדר הטוב בצלחת אצטט את פראצלסוס, רופא שווייצרי ממייסדי המדע המודרני במאה ה-16 במחקרו אודות גורמים רעילים במזון ממקור טבעי:     "כל החומרים הם רעילים. אין חומרים שאינם רעילים. המינון הנכון מבדיל בין רעל ותרופה". ממנו קיבלתי את ההשראה למוטו המתנוסס בפתח ספרי:   "אכול פחמימות במינון זהיר-זעיר, כמו תרופה רעילה-מועילה".

כל בר-דעת יודע שעליית רמת הסוכר בדם היא פועל יוצא מעליית כמות הפחמימות במנה, ויש קורלציה בין רמת הסוכר בדם ובין כמות הפחמימות בצלחת. לא רוצה סוכר בצלחת ולא בדם, לפיכך בחרתי בדיאטה דלת פחמימות והיא מיטיבה איתי קרוב לשני עשורים.

אבל הציבור הרחב והשמן אוהב מאכלים עתירי פחמימות השוכנים כבוד בבסיס פירמידת המזון האמריקאית-ישראלית , ודברי מאפה העשויים מקמח וסוכר מתקבלים אצלו בברכה. יכולת הספיגה שלו היא כר נרחב לתעשיית המזון ואין גורם ממסדי שיעצור את התופעה.

אנשים אינם שמים לב לתגובות-ההלם של הגוף עד שהמתוק הופך למר.


Dreamhost review